Hızlı Hosting Çözümleri

Yazar Alican HAZIR Bilgilendirme Yorum yok Hızlı Hosting Çözümleri

Cloud Hosting

Bu yazımızda küçük ve orta ölçekli kurumsal şirketler ve kobiler için hosting çözümlerine değineceğiz. Sizler için deneyimlerimizi sorular ve cevaplar şeklinde anlatacak, çok derin bir konu olduğu için yazıyı oldukça kısa tutmaya çalışacağız.

Hosting nedir?

Yeni web sitesi yaptıracak olan müşterilerimizin bize en çok sorduğu soru nedir bu hosting? Kısacası herkesin anlayacağı bir dilden cevap verirsek Web Sitemizin Arsası diyebiliriz. Daha teorik olarak İnternet üzerinde bize ait verileri saklamamıza olanak sağlayan bir sunucu içersindeki alan. Hosting’e aslında bir barındırma hizmetide diyebiliriz.

Neden bir Hosting’e ihtiyacımız var?

İnternet üzerinde web tabanlı projeler, web siteleri, e-ticaret siteleri için bir hosting’e ihtiyacımız var. Öncelikle kurulacak olan web sitemiz için bir alan adı (domain)
almamız gerekiyor genel olarak bir alan adının fiyatı 10$ bu fiyat yıllardır bu şekilde fakat ülkemizde döviz kurlarının son yıllarda artışı yüzünden Türk Lirası bazında alan adlarının fiyatları her yıl artmakta. Web sitemiz için tabiki alan adından sonra en önemli ikinci ihtiyacı hosting veya bir sunucu burada Hosting olmaz ise yaptığınız veya yaptırdığınız web sitesini internette yayınlayamazsınız.

Hosting ve Sunucu arasındaki fark nedir?

Hosting bir bilgisayar üzerinde size ayrılmış yerdir ve bu bilgisayarın kaynaklarının sadece bir kısmını kullanabilirsiniz. Sunucu ise bilgisayarın kendisidir.

Hosting mi yoksa sunucu mu kullanmalıyım?

Projeniz ne olursa olsun bizim profesyonel görüşümüz kobi veya kurumsal şirketler veya startuplar için kesinlikle hosting kullanmaktır. Doğru hosting’i doğru yazılımla kullanmak ilk etapta sunucudan bile çok daha hızlı olabilir. Eğer bir e-ticaret siteniz var ve Türkiye’de veya Dünyada büyüyen bir site marka olma yolunda ilerliyor ve kullandığınız hosting’in paketi ne kadar iyi olsada artık size yetmiyorsa o zaman siteniz için bir sunucu kullanma vaktiniz gelmiş demektir.

Nasıl bir Hosting kullanmalıyım fiyatı ne olmalı?

Herşeyde olduğu gibi burada da ucuzun etin yahnisi yavan olur. Bundan minimum 5 yıl önce bu yazıyı yazmış olsaydık sizler için kafanıza göre ne alırsanız alın ucuz olsun tek derdik. Fakat son birkaç yılda ne yazık ki bu durum değişti.

Artık hostingler istediğimiz verimleri vermiyor. Bunun nedeni web sitelerinin oldukça gelişmesi ve kullandıkları rem ve işlemci isteklerinin artması. Artık günümüzde HTML statik siteler kullanılmıyor, sürekli güncellenen dinamik siteler kullanılmakta ve tabiki yaygın olarak kullanılan WordPress siteler artık çok gelişti artık WordPress sitelerden profesyonel olarak e-ticaret bile yapılıyor, Dünyada daha yaygın olarak kullanılsada ülkemizde de WordPress altyapısı kullanan oldukça ünlü e-ticaret siteleri bulunmakta.

Eğer kurumsal bir şirketseniz veya bir web sitesi olan bir fotoğrafçı yada kendi profesyonel web siteniz var sürekli siteniz üzerinden portfolyo veya yaptığınız çalışmaları yayınlıyorsanız, kesinlikle yıllık Hosting ücretiniz 50$’ın üzerinde olmak zorunda. Günümüzde 50$‘lık bir hosting artık web sitelerinin ihtiyaçlarını karşılamamakla kalmayıp, Dünya üzerinde sunucu ve hosting maliyetleri her geçen gün yükselmekte.

Web sitelerinin gelişmesi ile artık kullandığımız hostinglerde yeni ihtiyaçlar doğdu ve yeni teknolojiler gelişti.

İhtiyaca göre kaynakları ayarlayabilen SSD’li Cloud Hostingler, CDN veya CDN Railgun hizmeti veren hostigler gibi.

Hostinglerin genel sorunu Türkiye ve Dünyada durumu

Hostinglerin genel sorunu yavaş olmasıdır. Eğer web siteniz aldığınız hostingte yağ gibi akıyorsa. Bu durumun birkaç nedeni olabilir? 🙂

Aldığınız hosting oldukça pahalı olabilir, siteniz çok iyi bir şekilde optimizasyon yapılmış olabilir yada  oldukça gerçekçi olanı web siteniz oldukça basit bir HTML sitedir…

Günümüz rekabet koşullarını göz önünde bulundurursak düz statik HTML sitelerin dinamik sitelere göre artık hiç bir avantajı bulunmamakta. Rakiplerinizinden bir kaç adım önde olmak istiyorsanız dinamik web siteleri kullanmak zorundasınız ve bu siteler sürekli güncellenmeli, sürekli yeni içerikler girilmeli buda ekstra işlem gücüdür ve ancak iyi hostinglerde web siteniz sıkıntısız çalışabilir. Günümüzde iyi ve optimum bir fiyatta hizmet veren Hosting bulmak Türkiyede imkansız ötesindeyken Dünyada ise bir derece daha iyi denilebilir. Gerçekten iyi bir hizmet almak istiyorsanız Türkiyede ki firmalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz veya bize gelin neden mi biz? 🙂 Bizde bu durumdan bıktık ve artık yurt dışından temin ediyoruz. 🙂

  • Paylaş:

Bir Yorum Bırakın

Görüşmeyi Başlat
1
💬 WhatsApp
Merhaba 👋🏻
Nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by