Bir siteye mi ihtiyacınız var?

Yazar Alican HAZIR Wordpress Yorum yok Bir siteye mi ihtiyacınız var?

Web Sitesine mi İhtiyacınız Var?

Evet sürekli sorulan ve her yerde çıkan soru? Bir siteye mi ihtiyacınız var? Peki en iyi seçenek hangisi, işletmem, şirketim veya kendim için bireysel web sitesi ne olmalı, web sitemi kime yaptırmalıyım, kendim mi yapmalı yoksa hazır web sitesi yapabileceğim siteler var bunlarımı denemeliyim bunun gibi bir çok soru var aslında web sitesi yaptırmak isteyen kişilerin kafasında ve aslında tek bir cevap var.

Bu cevap tabikide WordPress. Öncelikle WordPress’in ne olduğunu tanımlayalım sonra bize sunduğu avantajları. WordPress açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemidir. Açıkçası ücretsiz olarak internetten indirebileceğiniz bir yazılım. Bu yazılımı kiraladığınız sunucunuz veya hostinginize kurduğunuzda kendi web sitenizi anında oluşturabilirsiniz. Yazılımın sizin sitenizi yapmayı sağlayan bir paneli bulunmaktadır. Bu panel üzerinden sitenizin sayfalarını oluşturabilir, resimler ekleyebilir sitenizi geliştirebilirsiniz.

Dünya üzerinde WordPress yazılımına destek veren binlerce yazılımcı bulunmaktadır ve tıpkı telefonlarınızdaki gibi WordPress yazılımı sürekli olarak güncellenir bu iyi birşeydir. Web sitenizin yazılımı günün koşullarına göre sürekli güncellenir ve bu tamamen ücretsizdir, binlerce dolarlık hizmeti siz ücretsiz olarak alırsınız. WordPress ayarındaki bir siteyi küçük veya orta ölçekli bir yazılım şirketi veya ajansa yaptırmaya kalktığınızda size astronomik rakamlarla geleceklerdir. Fakat WordPress ile hayalinizdeki sitenin bile daha fazlasını elde edebilirsiniz.

WordPress’in alt yapısında tema seçenekleri ve özel eklentiler bulunmaktadır. Bu temalar sayesinde kurulan yazılımı biran da bir emlak sitesine, randevu aldığınız bir dişçinin web sitesine veya bir e-ticaret sitesine dönüştürebilirsiniz. WordPress‘in alt yapısı 100.000’lerce eklentisi sayesinde ücretsiz veya küçük meblağlardaki ücretlerle sitenize istediğiniz özellikleri ekleyebilirsiniz en güzeli mi? Bunlara 1 kez ücret ödersiniz sizden her yıl veya her ay ücret almaz bu özel eklentiler %90’ı bu şekildedir. Alt yapısında Dünya üzerinde 50.000’den fazla tema bulunmaktadır. Açık kaynak kodu sayesinde sitenin alt yapısına eklenemeyecek özellik yoktur.

WordPress siteler sizi sınırlamaz, sizden her ay veya her yıl para almaz. Yıllık harcamanız 1 adet domain ve 1 adet hosting ücretidir. Domain ücreti web sitesinin alan adıdır. Örnek olarak www.lostajans.com gibi bu ücret yıllardır 9$ hiç değişmedi fakat ülkemizdeki dolar kurunun sürekli artışı yüzünden bu fiyat sürekli olarak artmaktadır. Hosting’e geldiğimizde hosting web sitesinin kısaca anlayabileceğiniz dilde arsasıdır denilebilir. Hosting yani arsanızın fiyatı kalitesine göre değişmektedir. Ne kadar kaliteli bir arsa alırsanız o kadar az sıkıntı çekersiniz, web siteniz hızlı çalışır, mailleriniz düzgün olarak gider, web sitenizin yazılımı düzgün ve uyumlu olarak çalışır gibi. Genel olarak Türkiyede Hosting fiyatları 100₺ ila 220₺ arasında. Bu fiyatlar Avrupa ile kıyaslandığında hem yüksek hemde hizmet kalitesi berbat ötesi. En kurumsal Hosting firması bile kurumsallıktan uzak denilebilir. En iyi hostingi kiralamanın sonu yoktur. Hatta yazılıma göre çok iyi bir hosting kiralamak boşa masrafta olabilir. Web sitesini kuran yazılımcılar veya sistemciler eğer ki sunucu ve yazılım optimizasyonundan anlıyorsa web sitenizi normalden daha hızlı bir şekilde çalıştırabilir ve bu inanın ki çok önemlidir.

Web sitelerinin yapacağınız işin, konumuna göre bulunduğu lokasyonu önemlidir. Eğer google üzerinde çok fazla reklam veriyorsanız ve global olarak çalışmıyorsanız. Web sitenizin hostinginin bulunduğunuz ülkede yer almasında yarar var. Fakat siteniz ingilizce olacak ve global’de bir iş planınız var ise hostinginizi yabancı firmalardan satın alabilirsiniz.  Yıllık toplam maliyetiniz dövizin artışınıda baz alacak olursak  maksimum 250₺‘yi aşmayacaktır.

Son olarak WordPress siteleri hiç yazılım bilgisi olmayan kişiler bile eğitim videolarını izleyerek yapabilir. Fakat bu profesyonel olarak ne kadar yararlı olacaktır ve ne kadar zamanınız gidecektir. Firmamızda küçük ölcekli bir web sitesi 5 ila 7 sayfa aralığında 1500₺ ile 1800₺ arasında değişmektedir. Web sitesinin bitim süreci 10 ila 14 gün arasında değişmekte bazen 20 güne kadar uzamaktadır.

Unutmayın web siteniz ne kadar iyi olursa o kadar kurumsal gözükürsünüz ve bu size uzun vadede daha çok para kazandırır. Ucuz web sitelerine kanmayın bu paranızı çöpe atmak olacaktır. İyi optimizasyonlu ve mobil altyapısı olan web siteleri sizler için daha iyi sonuçlar verecek sizi rakiplerinize göre 1 adım ileri taşıyacaktır.

  • Paylaş:

Bir Yorum Bırakın

Görüşmeyi Başlat
1
💬 WhatsApp
Merhaba 👋🏻
Nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by